„Obcowanie z ludźmi jest równie wielką
Sztuką jak obcowanie ze statkami.
I ludzie, i statki żyją w niestałym żywiole,
podlegają subtelnym i potężnym wpływom.
I pragną, aby raczej zrozumieć ich zasługi
niż się poznać na błędach.”
Joseph Conrad

 

Kacze Bagno – Miejsce Inicjatyw Pozytywnych to wyjątkowe miejsce na ziemi, które powstało z potrzeby serca, to przestrzeń, która pozwala odkrywać i realizować swoje pasje! Kacze Bagno jest  niezależnym ośrodkiem edukacji, animacji i kultury, stworzonym w budynku po starej oborze, do którego przyjeżdżają różnego rodzaju grupy /młodzieżowe i dorosłe/, by razem się bawić i uczyć. To nowoczesny i autorski projekt edukacyjny, oparty na założeniach pedagogiki alternatywnej, animacji społecznej, socjoterapii oraz morskiego wychowania młodzieży, który polega na kształtowaniu charakterów, rozwoju osobowości, zdolności organizacyjnych i interpersonalnych. Wyzwala inicjatywy, inspiruje, pobudza wyobraźnię, integruje, bawi i uczy. U nas młodzi ludzie i ci ciut starsi, czują, jak smakuje satysfakcja z dobrze wykonanego zadania, uczą się wierzyć w siebie, przeżywają przygodę. Sami decydują i tworzą, a MY – załoga Kaczego Bagna towarzyszymy im w działaniu wspierając ich pomysły i chęci. Po kilku godzinach pracy wystawiają spektakle teatralne, grają koncerty lub tańczą z ogniem. Jedzą własnoręcznie upieczony chleb, oglądają nagrany przez siebie teledysk lub film albo tańczą na szczudłach. Rozmawiają w kręgu o tym, jak minął im dzień, czego chcieliby nauczyć się jutro, co im się najbardziej podoba, a co woleliby zmienić. Uczą się komunikacji i pracy w zespole. Żyją w grupie.

Miejsce Inicjatyw Pozytywnych stworzone zostało przez Miśka i Kamyka /Michał Łapiński, Kamila Kulpa/ głównie z myślą o młodych ludziach, na wzór Szkół pod Żaglami, ale dziś działa na rzecz każdej grupy społecznej i wiekowej. Powstało w budynku, który jeszcze w 2005 roku był zwykłą oborą, a dziś jest przytulnym miejscem, do którego przyjeżdżają najróżniejsze grupy dzieci, młodzieży i dorosłych na kilkudniowe pobyty warsztatowe z noclegami i wyżywieniem. U nas nauczysz grać na bębnach afrykańskich, tańczyć z ogniem, chodzić na szczudłach, piec chleb, strzelać z łuku, tańczyć. Mało? To możesz nauczyć się również teatru, garncarstwa, rękodzieła, pierwszej pomocy itp. Jeszcze? To zapraszamy na spływy kajakowe, pokazy teatru ognia „Czarne Perły”, występy klaunów na szczudłach oraz na całą gamę szkoleń interpersonalnych i rozwojowych. Szkolimy z animacji społecznej i aktywności lokalnej, komunikacji, pracy zespołowej, zarządzania, motywowania i mobilizowania, kreatywności, antydyskryminacji, asertywności, radzeniem sobie ze stresem, edukacji międzykulturowej, diagnozowania potrzeb, ewaluacji, coachingu, realizujemy Grupy Rozwoju Osobistego połączone z zajęciami artystycznymi oraz całe cykle edukacyjne jak Szkoły Animatorów, Liderów, Szkoły Umiejętności Coachingowych itp.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie pracy z młodzieżą począwszy od realizacji miesięcznych Szkół pod Żaglami, poprzez pracę na rzecz „wymagającej” młodzieży ze środowisk dysfunkcyjnych, skończywszy na realizacji działań w ramach projektów systemowych Ośrodków Pomocy Społecznej. Realizujemy projekty unijne, współpracujemy ze szkołami, Ośrodkami Pomocy Społecznej, organizacjami pozarządowymi, domami dziecka, Klubami Integracji Społecznej dla młodzieży i innymi instytucjami zajmującymi się pracą z i na rzecz ludzi.

Kacze Bagno jest laureatem prestiżowej nagrody za animację miejsca w konkursie im. Heleny Radlińskiej dla Animatorów Społecznych organizowanym przez Krajowy Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej. Nasz ośrodek jest przedmiotem czterech prac magisterskich oraz jednym z bohaterów książki „Miastowi” Anny Kamińskiej, zostaliśmy opisani w niejednym katalogu dobrych praktyk jako modelowy ośrodek wsparcia i pracy z młodzieżą. Możecie obejrzeć o naszej pracy kilka reportaży i filmów. U nas mieści się siedziba dwóch stowarzyszeń /Forum Animatorów Społecznych, Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska/ oraz dwóch fundacji /Fundacja Kacze Bagno – Miejsce Inicjatyw Pozytywnych, Fundacja Psychoedukacyjna ASPIRACJE/. O kilku miesięcy działa w naszej przestrzeni również Spółdzielnia Socjalna Kacze Bagno – Miejsce Inicjatyw Pozytywnych, zajmująca się głównie warsztatami ceramicznymi, artystycznymi oraz budową mebli z palet.

 

Naszą dokładną historie możesz przeczytać w jednym z poniższych artykułów:

Kamila Kulpa – Żaglowiec w oborze