„Oswajanie gleby” – permakulturowy warsztat ogrodniczy

Opublikowane przez: Administrator Kaczegobagna kwiecień - 8 - 2021 z Możliwość komentowania „Oswajanie gleby” – permakulturowy warsztat ogrodniczy została wyłączona

Ogród jest jak dziecko, trzeba o niego dbać, troszczyć się z uważnością; ogród jest przygodą, trzeba trochę wiedzy i doświadczenia aby dawał nam piękne, zdrowe plony; ogród uczy cierpliwości i pokory, trzeba czasu aby go oswoić i stworzyć z nim więź. Czy warto? Jesteśmy tym co jemy, od tego m.in. zależy nasze zdrowie i samopoczucie, a obcowanie z przyrodą daje mnóstwo radości i energii. Jeśli marzysz o własnym ogrodzie lub już go masz, ale chciałbyś/abyś dowiedzieć się więcej o jego uprawie, lub po prostu chcesz spędzić wspaniały weekend bawiąc się w ogrodnika, gorąco zapraszamy na warsztat w Kaczym Bagnie, miejscu na wskroś przesiąkniętym przepięknymi okolicznościami przyrody.

W ramach warsztatów przygotujemy permakulturowe, podwyższone grządki do nowego sezonu wegetacyjnego, nauczymy się obserwować i świadomie współpracować z naturą aby otrzymać plony, które dostarczą naszemu organizmowi najwyższej jakości składników pokarmowych. Program warsztatu jest elastyczny i może zostać zmodyfikowany i dostosowany do wyrażonych potrzeb uczestników w trakcie trwania warsztatu.Prowadzący: Agnieszka Pszonak – miłośniczka pracy z glebą, praktyk, twórczyni ogrodów z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia z zakresu rolnictwa ekologicznego, biodynamicznego i permakultury. Absolwentka Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego o kierunku: rolnictwo ekologiczne. Pasjonatka zielarstwa, przetwórstwa i dobrych praktyk życia dążącego do samowystarczalności.


Miejsce: Kacze Bagno – Miejsce Inicjatyw Pozytywnych to ośrodek alternatywnej edukacji i rozwoju. W wyremontowanej oborze spotkamy się, by na łąkach Warmii wśród zieleni i smacznej kuchni, celebrować życie. Nocować będziecie w wydzielonych pokojach w naszej wspaniałej „Narnii”, z łazienkami przydzielonymi do pokoi. Pokoiki są 2-3-4 osobowe, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Wyżywienie wegetariańskie z plonów permakulturowego ogrodu wzmocni Wasze ciała i rozjaśni głowy. Nasza łąka i zieleń dookoła pozwoli wam odetchnąć zdrowym wiosennym powietrzem. Wśród drewna, kamienia i czerwonej cegły – poczujesz swojsko jak u babci na wsi. Na stole kawowym nie zabraknie domowego, pysznego ciasta.

Piątek – 07.05.
Krąg powitalny.
O metodach uprawy ogrodu (w tym: ekologia, permakultura, biodynamika). Główne założenia, stosowane techniki i cele metod.

Sobota – 08.05.Przeprowadzimy doświadczenia pozwalające nam samodzielnie określić typ gleby z jakim mamy do czynienia oraz poznać wymagania różnych typów gleb)

Moduł 1
Budowa i funkcje gleby cz. 1
1. czym jest gleba?
2. struktura i tekstura gleby
3. kwasowość
4. mikro i makroelementy
5. badanie składu gleby

Moduł 2
Budowa i funkcje gleby cz. 2
1. materia organiczna
2. próchnica
3. życie glebowe – mikro i makroorganizmy
4. herbata kompostowa

Niedziela – 09.05.

Moduł 3
Użyźnianie gleby / ochrona przed chorobami i szkodnikami
1. kompostowanie
2. gnojówki
3. ściółkowanie
4. biowęgiel

Moduł 4
Uprawa roślin
1. metodyka siewu i sadzenia
2. płodozmian
3. allelopatia
4. kalendarz księżycowy

INWESTYCJA:
650 zł / osobaOferta zawiera:
– zajęcia warsztatowe
– śniadanie x2
– obiad x2
– kolacja x2
– woda, ciasto, owoce, serwis kawowy
– nocleg
– czas na relaks, spacery w pięknej przyrodzie Kaczego Bagna

ZAPISY KONTAKT
biuro@kaczebagno.pl, tel.: 515 822 900
Dokonanie przedpłaty 50% zł jest gwarancją rezerwacji miejsca. Otrzymasz numer konta do wpłaty po wcześniejszym kontakcie z biurem. Serdecznie zapraszamy!